BIM projektovanie: Čo by ste o ňom mali vedieť?
Poznáte inovatívny spôsob spracovania projektovej dokumentácie? Projekt vymodelovaný v 3D zozbierava dáta o každom detaile stavby a poskytuje podrobné informácie statikom, kúrenárom, elektrikárom, rozpočtárom… Prečo BIM projektovanie zvyšuje kvalitu a rýchlosť procesu výstavby?
Building Information Modeling
BIM je informačný model budovy v 3D formáte, ktorý obsahuje geometrické aj negeometrické informácie, resp. vizuálne aj číselné výstupy. Získate detailný prehľad o konštrukciách, použitých materiáloch, komponentoch a ich parametroch.
A rozdiel oproti iným 3D modelom projektov?
Cieľ nie je samotný 3D model, ale to, čo z neho vyplýva. Čiže úplné, ľahko dostupné a spoľahlivé informácie, ktoré sú zároveň navzájom vymeniteľné. Je veľká výhoda, že sú zdieľané v rámci všetkých zúčastnených strán, ktoré sa na výstavbe projektu podieľajú.
BIM projektovanie – výhody
- spresňuje detaily projektu,
- na jednom modeli projektujú viaceré zúčastnené strany súčasne = zefektívnite tak spoluprácu medzi stavebnými tímami,
- dizajnérskym a konštrukčným tímom umožní zaznamenávať údaje, ktoré vznikajú počas celého ich procesu tvorby,
- BIM model viete využívať počas celej životnosti budovy,
- dokážete efektívne riešiť nečakane vzniknuté problémy, a hlavne, nájsť na ne ideálne riešenia,
- tým pádom šetríte čas aj peniaze = vyhýbate sa “nákladným omylom”.
Práca s BIM
Vstupná investícia je vyššia ako pri spracovaní “bežných” projektov. V konečnom dôsledku sa však vypláca, pretože vďaka podrobnému 3D modelu a dátam, ktoré poskytuje o každom “kúsku” budúcej stavby, si viete s vysokou presnosťou vypočítať náklady (či už na použité materiály alebo prácu majstrov).
Ak si necháte projekt vypracovať v BIM, dostanete virtuálny model navrhovanej budovy a tzv. LOD = Level of Detail. Čoraz častejšie sa však používa význam skratky Level of Development alebo Level of Definition. Tak či onak, chápe sa ako grafická a informačná podrobnosť modelu.
BIM projektovanie eliminuje nákladné chyby
Dodávatelia a zhotovitelia si môžu veci plánovať vopred. Ak aj dôjde k nejakej zmene, všetci stavební partneri sú informovaní súčasne, a tak si dokážu prispôsobiť svoj plán. Aj od toho závisí, že projekt bude dokončený včas.
Ak by sme to celé zosumarizovali, cenným výstupom z BIM nie je ani tak podrobná grafika, ale dáta, ktoré obsahuje. Informácie, ktoré pozitívne (časovo aj cenovo) ovplyvnia všetky procesy, ktoré sa týkajú stavby.
A ak by sme to povedali trochu nadnesene, BIM rieši problémy spojené s tradičnou výstavbou, resp. pomáha im predchádzať. Zaznamenáva najlepšie riešenia a tie môžete využiť pri ďalšom projektovaní (a zdieľať ich všetkým zúčastneným stranám).