BIM projektovanie: Čo by ste o ňom mali vedieť?

Poznáte inovatívny spôsob spracovania projektovej dokumentácie? Projekt vymodelovaný v 3D zozbierava dáta o každom detaile stavby a poskytuje podrobné informácie statikom, kúrenárom, elektrikárom, rozpočtárom… Prečo BIM projektovanie zvyšuje kvalitu a rýchlosť procesu výstavby?

Building Information Modeling

BIM je informačný model budovy v 3D formáte, ktorý obsahuje geometrické aj negeometrické informácie, resp. vizuálne aj číselné výstupy. Získate detailný prehľad o konštrukciách, použitých materiáloch, komponentoch a ich parametroch.

A rozdiel oproti iným 3D modelom projektov?

Cieľ nie je samotný 3D model, ale to, čo z neho vyplýva. Čiže úplné, ľahko dostupné a spoľahlivé informácie, ktoré sú zároveň navzájom vymeniteľné. Je veľká výhoda, že sú zdieľané v rámci všetkých zúčastnených strán, ktoré sa na výstavbe projektu podieľajú.

V životnom cykle stavby je BIM projektovanie užitočným prostriedkom na zlepšenie spolupráce medzi investorom, projektantmi, odborníkmi “z fachu”, užívateľmi aj prevádzkovateľmi stavieb.

BIM projektovanie – výhody

  • spresňuje detaily projektu,
  • na jednom modeli projektujú viaceré zúčastnené strany súčasne = zefektívnite tak spoluprácu medzi stavebnými tímami,
  • dizajnérskym a konštrukčným tímom umožní zaznamenávať údaje, ktoré vznikajú počas celého ich procesu tvorby,
  • BIM model viete využívať počas celej životnosti budovy,
  • dokážete efektívne riešiť nečakane vzniknuté problémy, a hlavne, nájsť na ne ideálne riešenia,
  • tým pádom šetríte čas aj peniaze = vyhýbate sa “nákladným omylom”.

Organizácia Spojených národov zverejnila v júli 2024 správu “Svetové populačné vyhliadky do roku 2024”, v ktorej informovala, že súčasný počet ľudí bude na konci storočia cez 10 miliárd. Spomíname to, pretože aj v segmente stavebníctva musíme hľadať inteligentnejšie spôsoby navrhovania a budovania stavieb, aby udržali krok s globálnym dopytom. A presne tu vzniká priestor pre BIM projektovanie.

Práca s BIM

Vstupná investícia je vyššia ako pri spracovaní “bežných” projektov. V konečnom dôsledku sa však vypláca, pretože vďaka podrobnému 3D modelu a dátam, ktoré poskytuje o každom “kúsku” budúcej stavby, si viete s vysokou presnosťou vypočítať náklady (či už na použité materiály alebo prácu majstrov).

Ak si necháte projekt vypracovať v BIM, dostanete virtuálny model navrhovanej budovy a tzv. LOD = Level of Detail. Čoraz častejšie sa však používa význam skratky Level of Development alebo Level of Definition. Tak či onak, chápe sa ako grafická a informačná podrobnosť modelu.

LOD si predstavte ako množstvo informácií, ktoré by mali obsahovať jednotlivé prvky modelu, a to v rôznych fázach návrhu. Keďže v každom projekte majú jednotlivé informácie rôznu dôležitosť a aj požiadavky na grafickú podrobnosť môžu byť odlišné, investor pred ich zostavovaním špecifikuje tzv. BIM Execution Plan. Zjednodušene povedané, BIM model nemusí nutne obsahovať celý rad podrobných informácií len preto, že ich obsahovať môže. Aj tu je priestor na ekonomickú efektívnosť.

BIM projektovanie eliminuje nákladné chyby

Dodávatelia a zhotovitelia si môžu veci plánovať vopred. Ak aj dôjde k nejakej zmene, všetci stavební partneri sú informovaní súčasne, a tak si dokážu prispôsobiť svoj plán. Aj od toho závisí, že projekt bude dokončený včas

Ak by sme to celé zosumarizovali, cenným výstupom z BIM nie je ani tak podrobná grafika, ale dáta, ktoré obsahuje. Informácie, ktoré pozitívne (časovo aj cenovo) ovplyvnia všetky procesy, ktoré sa týkajú stavby. 

A ak by sme to povedali trochu nadnesene, BIM rieši problémy spojené s tradičnou výstavbou, resp. pomáha im predchádzať. Zaznamenáva najlepšie riešenia a tie môžete využiť pri ďalšom projektovaní (a zdieľať ich všetkým zúčastneným stranám).