EMAS certifikát: súčasť našej environmentálnej cesty
Od roku 2023 sme držiteľmi certifikácie manažérstva kvality podľa ISO normy 9001:2015, certifikácie environmentálneho manažérstva podľa ISO normy 14001:2015 a certifikácie manažérstva BOZP podľa ISO normy 45001:2018. Norma ISO 14001:2015 je odrazovým mostíkom pre začlenenie sa do medzinárodnej schémy EMAS. Prečo sme sa rozhodli získať aj EMAS certifikát?
Čo je EMAS?
Eco-Management and Audit Scheme.
EMAS je nástroj environmentálneho riadenia a auditu, ktorý pomáha dosiahnuť environmentálne ciele. Poskytuje totiž postup na zlepšenie environmentálnych procesov a tým pádom aj výsledkov, ktoré hodnotí a overuje externý audítor. Výsledkom tohto externého overovania je Registrácia v schéme EMAS a získanie EMAS certifikátu.
EMAS certifikát:
- je založený na medzinárodných štandardoch,
- zabezpečuje dodržiavanie a neustále zlepšovanie environmentálnych záväzkov,
- firma, ktorá sa preň rozhodne, ho musí pravidelne raz ročne obnovovať a vydať Environmentálne vyhlásenie na ďalší rok.
Naša “enviro” cesta
Mnohé stavebné spoločnosti v súčastnosti disponujú Certifikátom podľa ISO normy 14001:2015, chceli sme sa odlíšiť a získať tak:
- vyššiu dôveryhodnosť a transparentnosť organizácie,
- nástroj na meranie a pravidelné zvyšovanie environmentálnej výkonnosti a sledovanie environmentálnych ukazovateľov,
- konkurenčnú výhodu, keďže pre mnohých investorov Registrácia v schéme EMAS dokazuje zodpovednosť organizácie voči životnému prostrediu a v niektorých tendroch je dokonca aj podmienkou pre zapojenie sa do vyhlásenej súťaže.
V Belevis Construction sme sa preto rozhodli pre dobrovoľné zapojenie do schémy EMAS, zlepšili sme naše environmentálne procesy, vypracovali environmentálne vyhlásenie a prešli “environmentálnym overovaním”.
Týmto sme sa zaviazali, že budeme neustále zlepšovať naše stavebné procesy v prospech životného prostredia. Pozrite si naše aktuálne Environmentálne vyhlásenie: ENVIRONMENTÁLNE VYHLÁSENIE BELEVIS CONSTRUCTION
Príklad z praxe
Pri realizácii našich stavieb kladieme dôraz na správnu separáciu a recykláciu odpadov, čím minimalizujeme negatívne vplyvy na životné prostredie. Taktiež mnohé vzniknuté odpady, najmä zeminu, kamenivo a stavebnú suť opätovne využívame pri budovaní základov alebo spevnených plôch v okolí stavby.
Ako sme za posledné roky nakladali s odpadom?
V roku 2021 sme veľkú väčšinu odpadov opätovne využili na stavbe Hviezdne bývanie na spevnené plochy pod prístupové cesty. V roku 2022 sme síce zhodnotili len 10,89 % odpadov, avšak vzhľadom na nízke celkové vyprodukované množstvo stavebných odpadov v tomto roku, je toto číslo zanedbateľné. V roku 2023 sme až 65,96 % vyprodukovaných odpadov zhodnotili a v tomto nastúpenom trende chceme pokračovať.
V roku 2024 chceme zhodnotenie odpadov zvýšiť o 2 % v porovnaní s rokom 2023.
Nielen EMAS certifikát…
Staviame priestory, ktoré obohacujú životy, inšpirujú spoločnosť a zároveň sú energeticky čo najviac samostatné. Ak sme do procesu realizácie diela začlenení už od samého začiatku, vieme ovplyvniť aj tieto aspekty výstavby.
Mnohokrát však staviame projekt, ktorý má investor vopred pripravený. Tu vieme ovplyvniť hlavne spôsob nakladania s odpadmi, opätovné využitie či výber zariadenia na zhodnocovanie odpadov namiesto skládky. Takisto vieme využiť recykláty niektorých materiálov na vstupe do stavebných procesov.
Aj keď v súčasnosti sídlime v prenajatých priestoroch, v blízkej budúcnosti plánujeme výstavbu vlastnej, energeticky úspornej budovy, s administratívnym a obchodným účelom (projekt je aktuálne v povoľovacích procesoch).
Automatické okná, smart a green technológie v procese kúrenia, chladenia a cirkulácie vzduchu – to je len časť moderných prvkov, vďaka ktorým bude budova ako jedna z prvých ašpirovať na zelenú certifikáciu BREEAM alebo LEED.
- Podrobnosti o chystanom projekte si môžete prečítať tu: Polyfunkčný dom Nitra, Štúrova – výsledky súťaže | Archinfo.sk