Oživenie stavebníctva: aká je situácia v stavebnom sektore?
Povaha trhu, resp. jeho „návrat k normálu” bude závisieť od aktuálnej spoločenskej a politickej situácie. To znamená, že situácia v stavebnom sektore si viac ako inokedy pýta adaptabilitu, pružnosť a vyhodnotenie trendov (dlhodobé verzus krátkodobé). Stavebný trh pomaly opäť ožíva, popri obchodných centrách sa znovu hlási o slovo aj rezidenčná výstavba. Pre developerov aj stavebníkov nastáva doba výziev a rýchlych a efektívnych reakcií na ne. S čím všetkým bude súvisieť oživenie stavebníctva?
Výzvy, ktorým bude stavebníctvo v roku 2025 čeliť:
- fiškálna konsolidácia,
- zavedenie transakčnej dane,
- pretrvávajúce nejasnosti v stavebnej legislatíve (opakovane sa mení stavebný zákon a v rámci novelizácie sú ešte stále nejasnosti).
Verejné financie prechádzajú tlakom na úspory, čo môže znamenať obmedzenie rozpočtov na infraštruktúrne projekty a verejné zákazky. Súkromný sektor, ktorý reaguje na súťaže vo verejnom obstarávaní, tak bude musieť viac hľadať efektívne riešenia, ako optimalizovať náklady na výstavbu.
Od 1. 4. 2025 sa nová transakčná daň stane realitou. Ovplyvní aj predaj a financovanie nehnuteľností. V praxi to môže znamenať, že developeri a investori budú zrejme musieť prehodnotiť niektoré modely financovania – pretože nevieme presne, aký reťazový efekt môže vyvolať to, ak si každý subjekt, ktorý je zainteresovaný do procesu výstavby (od začiatku do konca), zohľadní transakčnú daň v cene svojich služieb.
Neistotu pre investorov aj stavebné firmy spôsobujú časté zmeny v stavebnom zákone. Výsledkom toho sú zložité povoľovacie procesy a nedostatok jasných metodík na schvaľovanie projektov. Na druhej strane, aj keď edukácia ohľadom nového stavebného zákona nie je dostatočná, v konečnom dôsledku by mal povoľovacie procesy uľahčiť.
Aké sú očakávania?
Aj keď stavebný sektor v roku 2025 zostane pod tlakom spomínaných externých faktorov, očakávame, že adaptabilita a inovácie budú kľúčové pri jeho stabilizácii.
- Najväčší potenciál rastu v roku 2025 vidíme v oblastiach rezidenčnej výstavby, kde sa dopyt po bývaní znovu rozbieha aj napriek rastúcim nákladom na financovanie.
- Zelené technológie a udržateľnosť sa postupne stanú štandardom, pretože čoraz viac projektov počíta pri výstavbe s ekologickými materiálmi a energeticky úspornými riešeniami.
Stavebný sektor na jednej strane patrí medzi odvetvia s výrazným dopadom na životné prostredie, no druhej strane ponúka obrovský potenciál na jeho ochranu prostredníctvom udržateľných riešení.
Aj na Slovensku postupne rastie dopyt po ekologických riešeniach v stavebníctve, čo vnímame aj my – investori a developeri sa čoraz viac zameriavajú na stavby s nízkou energetickou náročnosťou, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a minimalizáciu odpadu už v procese výstavby.
Ak to pôjde aj naďalej v tomto duchu, bavíme sa o prístupe, ktorý nielenže zníži ekologickú stopu, ale tiež prispeje k dlhodobej hospodárskej udržateľnosti celého sektora.
Prechod na ekologickejšie stavebníctvo
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sa dá proces prechodu zrýchliť. Ako? Ak súčasťou tohto procesu budú „dobrovoľné mechanizmy”:
- Schéma pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS) – systém, ktorý pomáha organizáciám zlepšovať environmentálne riadenie a znižovať negatívny dopad ich činností.
- Environmentálne označovanie produktov (EOP) – certifikácia, ktorá umožňuje identifikovať stavebné materiály a produkty s nižšou ekologickou stopou.
- Zelené verejné obstarávanie (GPP) – podpora výberu udržateľných riešení pri verejných zákazkách, čím sa vytvára dopyt po ekologických stavebných materiáloch a postupoch.
Adaptácia a riešenia pre oživenie stavebníctva
Aj napriek výzvam existujú riešenia, pomocou ktorých môžeme stavebný sektor stabilizovať a podporiť jeho rast. Patria k nim digitalizácia a technologické inovácie, využívanie modulárnej výstavby, prefabrikácie a BIM modelovania. Plusom BIM modelu stavby je, že okrem 3D pohľadu, možnosti rôznych rezov stavby a sledovania presnej spotreby jednotlivých materiálov nám taktiež pomáha zefektívniť riadenie jednotlivých stavebných procesov.
Cítime zvýšený dopyt po energeticky úsporných riešeniach, čo je len dobre. Môže to mať totiž pozitívny vplyv aj na celkové oživenie stavebníctva – udržateľné bývanie tak môže stimulovať dopyt aj v období ekonomickej neistoty.
Aby sme to zhrnuli: Oživenie stavebného sektora v roku 2025 nebude závisieť len od vonkajších faktorov, ako sú legislatívne zmeny, fiškálna politika, spoločenská situácia. Ak sa stavebné spoločnosti a investori dokážu prispôsobiť „trendom” ako digitalizácia, ekologická výstavba a optimalizácia nákladov, sektor môže nielen prekonať súčasné prekážky, ale aj zaznamenať stabilný rast.
Veríme, že moderné prístupy k výstavbe a rozumné investície rozhodnú o tom,
či sa stavebníctvo v nasledujúcich rokoch vráti k dynamike, akú potrebujú ekonomika aj spoločnosť.