Výstavba bytov sa spomalila – kedy sa naštartuje stavebný trh?

Menší hráči na trhu zápasia s rastúcimi nákladmi, veľkí developeri pokračujú v realizáciách a sústreďujú sa na ekologické a energeticky efektívne riešenia. Aj keď sa výstavba bytov spomalila, dopyt po udržateľnom bývaní stále pretrváva. Vo výsledku to znamená hlavne jedno – vytvára sa priestor pre transformáciu rezidenčného trhu. Posilní to stabilitu v developerskom a konštrukčnom sektore?

Výstavba nových bytov

V prvom štvrťroku 2024 sa stavalo najmenej bytov od prvého kvartálu roku 2018. Je to aj v dôsledku situácie na domácom hypotekárnom trhu. Z pohľadu developerov je to podobné, keďže na začiatku roka 2024 “vyčkávali” na priaznivejšie ceny úverov. Ak sa však bavíme o developerských zámeroch na výstavbu, tie neutíchali, skôr pomaly štartovali. Ku ku koncu marca tak bolo na Slovensku rozostavaných viac ako 79-tisíc bytových jednotiek.

Ak sa na výstavbu nových bytov pozeráme z hľadiska novovydaných stavebných povolení, tak tohtoročné hodnoty zaostávajú za päťročným predpandemickým priemerom – konkrétne o 11,3 % (podľa Štatistického úradu SR). 

Ku koncu júna bolo rozostavaných takmer 80-tisíc bytových jednotiek. Tie vo výstavbe medziročne rástli len v Žilinskom a Prešovskom kraji, vo zvyšných šiestich krajoch klesli. Ak však rozostavanosť porovnáme s predpandemickým priemerom, nižšia bola iba v dvoch krajoch, a to v Bratislavskom a Košickom kraji. 

Citeľný rozdiel oproti výstavbe nových bytov je pri dokončovaní už rozostavaných bytov (má v začiatkoch roka 2024 rastúcu krivku). Podľa údajov Štatistického úradu SR prevyšoval počet dokončených bytov hodnoty predkovidového obdobia o 13 % (napriek aktuálnemu medziročnému poklesu). 

Rezidenčné projekty a trh s realitami

Veľkí developeri majú plány stanovené vopred, viac ako na jeden rok. Čiže v praxi to môže vypáliť tak, že trh sa “očistí” o menších developerov, pretože sa nebudú vedieť prispôsobiť aktuálnej situácii. 

Na jednu stranu je to dobre, pretože trh sa zastabilizuje a opäť sa bude dbať na odbornosť, skúsenosti, kvalitu a ekonomickú stabilitu. Samozrejme, v prepojení na realizáciu komplexných stavebných riešení, pretože spoľahlivosť bude tou vlastnosťou, ktorá bude na trhu s rezidenčnými projektmi patriť k najžiadanejším

Čokoľvek “predpovedať” je ťažké, keďže sa nachádzame v období krízy (a vlastne nie jednej). Možno sa inšpirujeme od okolitých krajín, ktoré obnovili “družstevné”, resp. nájomné bývanie. Je to však beh na dlhšiu trať – pretože treba k tomu prijať určité legislatívne zmeny. 

Pri rozostavaných bytoch niektorí developeri zvýšili konečnú cenu novostavieb. Avšak, do developerských projektov, ktorých väčšina bytových jednotiek už bola rezervovaná, sa nárast cien stavebných materiálov nepretavil. Platilo to v prípade stabilných developerov. Títo totiž “nepotrebovali” s klientmi podpisovať inflačné položky. Opäť sa raz dostávame k tomu, aké dôležité je zamerať sa na výber developera a stavebno-konštrukčnej spoločnosti

Kedy sa naštartuje výstavba bytov a stavebný trh?

Slovenské stavebné firmy sa pripravujú v roku 2025 na mierny pokles tržieb (podľa prieskumu CEEC Research). Je to najmä z dôvodu, že došlo k útlmu nových stavebných projektov. Situácia by sa však mala postupne zlepšovať. Nadchádzajúci rok 2025 tak môžeme označiť za stabilizačný a v roku 2026 by sme sa mohli dočkať oživenia stavebného trhu.

Budúcnosť rezidenčných projektov a developeri

Očakávame, že trh s výstavbou bytov prejde transformáciou. Ceny nehnuteľností sa aktuálne ustálili a dopyt po ekologických riešeniach rastie. Developeri tak začínajú sústrediť svoje úsilie na projekty s energetickou efektívnosťou. Čiže také, ktoré ponúkajú ekologické, energeticky úsporné a udržateľné možnosti. 

Keďže bývanie v ekologicky úsporných budovách sa zároveň spája s nižšími prevádzkovými nákladmi – čo je pre koncových zákazníkov stále vyhľadávanejšie – pre developerov to znamená príležitosť pre nadchádzajúce roky. Pretože aj keď sa trh spomalil, dopyt po kvalitnom bývaní v regiónoch a na predmestiach je stále “živý”.