Budúcnosť stavebníctva: byť inovatívny je povinnosť, nie trend
Stavebníctvo je odvetvie, ktoré sa neustále vyvíja, inovuje stavebné materiály či technologické postupy. Prechádza zmenami, ktoré sú poháňané potrebou udržateľnosti súbežne s technologickým pokrokom. Napriek tomu, spomedzi všetkých priemyselných odvetví, zavádza túto “inovatívnosť” najpomalšie. Aká je budúcnosť stavebníctva? Prečo byť inovatívny a myslieť, resp. stavať udržateľne?
Stavebný priemysel a situácia na Slovensku
Na spôsob, ako v súčasnosti navrhujeme a staviame budovy, má vplyv digitalizácia a automatizácia. Dbáme na to,aby sme spĺňali požiadavky investorov na ekologickú výstavbu, energetickú efektívnosť, komfort bývania a udržateľnosť.
Takýto presah do budúcnosti však zahŕňa výzvy ako:
- aktívne využívanie veľkých dát a zapájanie robotizácie do stavebných procesov,
- urbanizácia a meniace sa požiadavky spotrebiteľov,
- dekarbonizácia a znižovanie energetickej hospodárnosti budov.
Neoddeliteľnou súčasťou moderného stavebníctva sa stáva digitalizácia, virtuálna realita a využívanie digitálneho nástroja BIM, ktorý pomáha tieto výzvy uskutočňovať. Dokáže digitalizovať proces návrhu výstavby, etáp výstavby, jej zmien, správu budovy a možné rekonštrukcie.
Ak by sme to mali povedať zjednodušene a zovšeobecniť na jeden cieľ, znel by: udržateľné stavebníctvo vďaka inováciám.
Ten je síce pravdivý, ale nie komplexný. Cieľom je totiž aj dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Pretože kto nemá podchytené odborné a spoľahlivé pracovné tímy, má problém. To však predstavuje samostatnú tému.
Ak ste inovatívny, ste budúcnosť stavebníctva
V posledných rokoch stavebný priemysel stratil na produktivite, pretože zápasí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. V tejto súvislosti sa bavíme o dvoch rovinách nazerania na stavebníctvo:
- adaptácia a kvalifikácia pracovnej sily = transformácia stavebného sektora z pohľadu kvalifikačných požiadaviek
- implementovanie moderných technológií, hospodárny proces výstavby budov a udržateľnosť
Na Slovensku nie je proces zavádzania inovácií dostatočne intenzívny. Treba však povedať, že inovácie nás zasahujú a stavebný sektor prechádza významnými zmenami s dôrazom na digitálne a priemyselné technológie.
Pri výstavbe prechádzame na trvalo udržateľné princípy, smerujeme k bezodpadovým technológiám, k výrazne lepšiemu využitiu prírodných zdrojov a energií (čo sa okrem iného premieta do užívania a spotreby vody – pri výstavbe aj pri bývaní, v podobe úžitkovej vody).
Celkovo investori pripisujú väčší význam kvalitnej projekcii, keďže na ňu priamo nadväzuje výstavba BIM (Building Information Modelling). Prináša nový vietor do stavebného priemyslu, pretože poskytuje perspektívu zmeny náhľadu na budovu počas celej jej životnosti.
Aká je teda budúcnosť stavebníctva?
Spomínaná nízka produktivita stavebníctva má za následok rýchlo rastúce náklady na bývanie, tým aj nedostupnosť bývania pre mladých a nízku odolnosť voči výkyvom v cenách energií. Budúcnosť stavebníctva je tak o zavádzaní inovácií, ktoré môžu túto situáciu postupne zmierniť.
My sme už na túto vlnu naskočili a digitalizácia zmenila spôsob, ako pristupujeme k stavebným projektom. Architektonický návrh už nie je statický obraz, ide o dynamickú prezentáciu, ktorú klient môže vidieť vo virtuálnom priestore.
Udržateľnosť sa netýka iba materiálov, ale predovšetkým inteligentných systémov na správu zdrojov. Voda, plyn, elektrina – aktívne riešime minimalizovanie ich spotreby počas výstavby, ale aj po nej. Aby sa sa premietli do ekologického užívania budov, resp. správy budov.
Našou snahou je postupne sa dopracovať ku klimaticky neutrálnej výstavbe a prevádzke budov, klimatickej neutralite materiálov, stavebných výrobkov, prefabrikátov, technického a technologického vybavenia.
Súčasťou našej “enviro cesty” je aj EMAS certifikát.